Pizza dietetyczna

Okazuje się, że pizza i dieta nie tylko mogą iść ze sobą w parze, ale również dobrze się dogadywać. Pizza dietetyczna, czyli jaka? Odpowiedź jest prosta – zdrowsza od klasycznej. Pomysłów na jej przygotowanie jest bezliku. Na zrobienie ciasta drożdżowego z mąki orkiszowej, pizzy na spodzie z kalafiora czy batatów decydują się już nie tylko fit influencerzy, ale również cateringi dietetyczne, a nawet tradycyjne pizzerie.

Dieta, pizza i mąka orkiszowa

Jednym z patentów na pizzę na diecie jest zrobienie tego przysmaku na bazie mąki orkiszowej. Możemy przygotować ciasto wyłącznie z tego zboża albo połączyć je z pszenicą. Mąka orkiszowa jest zdrowsza od tradycyjnej pszennej, zawiera też więcej żelaza, błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Najłatwiej zrobić pizzę na mące orkiszowej jasnej.

Dietetyczna pizza z kalafiora

Pizza z kalafiora? Brzmi jak sprzeczność? Okazuje się, że to białe warzywo kapustne jest świetną bazą do przygotowania ciasta na pizzę. Oczywiście nie otrzymamy takiego samego efektu, jak w przypadku użycia mąki, ale danie może być naprawdę smaczne. A co najważniejsze nasza dieta przez niego nie ucierpi. Co ciekawe, do przygotowania pizzy z kalafiora nie potrzebujemy nie tylko mąki, a także drożdży. Jest to więc doskonała propozycja dla osób mających nietolerancje pokarmowe. Do przygotowania spodu pizzy potrzeba: ugotowanego i odciśniętego z nadmiaru wody kalafiora, garści startego parmezanu, jajka i przypraw. Składniki należy zmiksować, wyłożyć na papier do pieczenia i piec przez około 12 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni w opcji góra/dół. Po upieczeniu spodu, należy wyłożyć na niego sos oraz wybrane dodatki i piec przez kolejne 10 minut.

Pizza z batata – idealna na diecie

Kolejnym wariantem pizzy dietetycznej jest wypiek na spodzie z batatów. Wbrew pozorom zrobienie takiej pizzy jest bardzo proste! Wystarczą tylko dwa składniki, by przygotować ciasto. Jest to batat i mąka – może być pszenna, a w jeszcze zdrowszej wersji orkiszowa, owsiana lub mieszanka mąk bezglutenowych. Upieczonego, obranego i ostudzonego słodkiego ziemniaka rozgniatamy np. przy pomocy tłuczka i mieszamy z mąką. Wyrabiamy gładkie ciasto, przekładamy na papier do pieczenia i rozwałkowujemy na cienki placek. Nakłuwamy widelcem i pieczemy przez kwadrans w piekarniku nagrzanym do 210 stopni w opcji z termoobiegiem. Po tym czasie na pizzę nakładamy sos i dodatki, a potem pieczemy jeszcze około 7 minut.

Spód do pizzy z płatków owsianych

Miłośnikom owsianek z pewnością do gustu przypadnie pizza na spodzie z płatków. Wystarczy połączyć ze sobą zmielone na mąkę płatki owsiane, 2 jajka, ciepłą wodę i przyprawy. Tak przygotowaną masę pieczemy przez 20 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni. Następnie na spód nakładamy sos i dodatki. Pieczemy przez kolejne 5-7 minut.

Zdrowy spód to nie wszystko. Pamiętajmy, że ważne są także inne składniki. Dlatego robiąc dietetyczną pizzę, rezygnujemy z kalorycznych dodatków, takich jak boczek czy zbyt duża ilość żółtego sera.