Pizza penne

Pizza doczekała się już tylu wersji i połączeń z innymi daniami, że nie sposób ich zliczyć. Wystarczy wspomnieć pizzę kebab, pizzę cezar czy pizzę penne. Ta ostatnia jest miksem najbardziej znanego włoskiego smakołyku i makaronu w kształcie rurek. Lubisz pizzę i makaron? Nie możesz zdecydować się, co wolisz? Pizza penne to dla ciebie najlepszy wybór.

Makaron i pizza penne

Makaron penne pochodzi z południa Włoch. Charakteryzuje go kształt rurek. Mogą być one gładkie lub rowkowane. Makaron penne dobrze ma się w zestawieniu z rozmaitymi sosami. Można połączyć go ze szpinakiem, pomidorami, śmietaną. Podaje się go nie tylko w formie klasycznych past, ale także zapiekanek. Jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów na wykorzystanie tego makaronu jest pizza penne.

Pizza penne z sosem pomidorowym

Jednym z wariantów dania jest pizza penne z sosem pomidorowym. Klasyczne ciasto drożdżowe smarujemy prostym sosem przygotowanym na bazie pomidorów, czosnku i ziół. Na wierzch wykładamy ugotowany aldente makaron, kawałki mozzarelli i świeże pomidory, np. koktajlowe. Po upieczeniu pizzę penne można udekorować listkami bazylii, kolendry lub natki pietruszki.

Pizza penne z sosem śmietanowym

Kolejny wariant omawianego przez nas smakołyku to pizza penne z sosem śmietanowym. Sos przygotujemy łącząc ze sobą zeszkloną na oliwie lub maśle cebulę, zmiażdżony czosnek, suszone oregano i śmietanę. Całość doprawiamy czarnym pieprzem i solą. W wersji wegańskiej śmietanę możemy zastąpić mleczkiem lub śmietaną kokosowym. Na posmarowany sosem placek drożdżowy nakładamy składniki. Mogą to być kępki szpinaku, pokrojone zielone lub białe szparagi, ugotowany brokuł albo plasterki cukinii. Na pizzy penne nie może oczywiście zabraknąć makaronu o charakterystycznym kształcie rurek.

Pizza penne z sosem szpinakowym

Następną opcją jest pizza penne z sosem szpinakowym. Jak ją zrobić? Podstawą jest tradycyjne, najlepiej cienkie ciasto drożdżowe. Smarujemy je zielonym sosem szpinakowym. Przygotujemy go podsmażając na oliwie z oliwek posiekaną cebulę i zmiażdżony czosnek. Tego ostatniego nie żałujemy, ponieważ szpinak uwielbia jego obfite towarzystwo. Następnie na patelnię dodajemy szpinak – mrożony lub świeży. Dusimy chwilę pod przykryciem i zalewamy słodką śmietaną albo mleczkiem kokosowym. Doprawiamy pieprzem, solą i gałką muszkatołową. Sos powinien mieć gęstą konsystencję. Pizza penne z sosem szpinakowym może być wzbogacona o różne składniki. Z pewnością pasować będą suszone pomidory, ser feta, szynka, pieczone kawałki kurczaka lub boczek. Nie zapomnijmy o najważniejszym składniku – makaronie penne.

Co do pizzy penne?

Pizza penne jest bardzo sycącym daniem, dlatego nie powinniśmy przesadzać z podawaniem jej ze zbyt wieloma dodatkami. W zupełności wystarczy klasyczny dip pomidorowy, czosnkowy albo oliwa z oliwek.