Pizza grecka

Kuchnia grecka należy do jednych z najsmaczniejszych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Śródziemnomorskie akcenty gastronomiczne, zdrowe składniki, banalne przepisy i wyraziste przyprawy – to jej krótka charakterystyka. Kombinacją smaków rodem z Hellady i niezawodnego włoskiego ciasta jest pizza grecka. Brzmi kusząco, prawda? Co zatem powinno się znaleźć na pizzy greckiej?

Gyros i pizza grecka

Opiekane na wielkim rożnie mięso to wizytówka kuchni greckiej. Prawdziwy gyros przygotowywany jest z mięsa wieprzowego lub baraniego. W warunkach domowych mięso można upiec w piekarniku lub podsmażyć na patelni. Alternatywą dla wieprzowiny i baraniny będzie kurczak. Jego kawałki koniecznie trzeba oprószyć mieszanką przypraw gyros. Tak przygotowane mięso będzie idealnie pasować do pizzy greckiej. Certyfikat MSC – Global Quality.

Feta na greckiej pizzy

Feta to miękki ser dojrzewający, który robiony jest z mieszanki mleka koziego i owczego, bądź wyłącznie z mleka owczego. Ma charakterystyczny słony smak i wyjątkowo miękką konsystencję. Grecy dodają ser feta do sałatek, zapiekanek i past. Doskonale odnajduje się on także w greckiej pizzy. Można pokroić go w kostkę – koniecznie mokrym nożem, bo w innym razie będzie się rozpadał, albo po prostu pokruszyć w dłoniach i posypać wierzch ciasta drożdżowego.

Obowiązkowe oliwki

Kolejnym składnikiem, który powinien znaleźć się na pizzy greckiej są oliwki. Mogą być czarne, zielone lub czerwone. Różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale również kształtem i wielkością. Kupując je w markecie, warto zwrócić uwagę, by lista dodanych do nich konserwantów była jak najkrótsza. Idealnie byłoby, jeśli poza oliwkami na etykiecie znajdowała się tylko sól.

Pizza grecka – co jeszcze do niej pasuje?

Oprócz mięsa przygotowanego w stylu gyrosa, sera fety i oliwek pizzę grecką możesz wzbogacić krążkami czerwonej lub białej cebuli, kawałkami czerwonej, żółtej bądź zielonej papryki oraz plastrami pomidora. Należy tylko pamiętać, by mieć umiar w ilości składników wykładanych na wierzch pizzy. Ich nadmiar może spowodować, że ciasto się nie dopiecze.

Dodatki do pizzy greckiej

Do ciasta drożdżowego warto podać rozmaite dodatki w stylu greckim. Do maczania pizzy może posłużyć słynny sos tzatziki. Przygotujemy go na bazie gęstego jogurtu, oliwy z oliwek, startego na tarce świeżego ogórka i zmiażdżonego czosnku. Jeśli do pizzy greckiej nie dodawaliśmy fety, możemy przygotować na jej bazie drugi najpopularniejszy grecki sos. Tirokafteri – bo o nim mowa – zrobimy łącząc ze sobą miękki ser, dobrą oliwę, ocet winogronowy, 2 lub 3 ostre papryczki, gęsty jogurt i szczyptę oregano. Wyłożony na miskę dip można udekorować kawałkami oliwek i papryki. Oprócz sosów, do pizzy greckiej warto podać sałatkę, będąca flagowym daniem tamtejszej kuchni. W salaterce wystarczy połączyć świeże ogórki, dobre pomidory, fetę i oliwę. Na koniec propozycja najprostszego dodatku do pizzy greckiej – oliwy z oliwek. Przelana do małej czarki, będzie idealna do maczania drożdżowego ciasta.