Pizza Margherita

Pizza Margherita to bez wątpienia królowa wytrawnych włoskich przysmaków przygotowywanych z ciasta drożdżowego. W czym tkwi jej kulinarny sukces? Według nas w prostocie. W jej przypadku sprawdza się stara zasada – mniej znaczy więcej. Dosłownie kilka składników wyłożonych na cienki pszenny placek posmarowany pysznym sosem pomidorowym. Całość posypana startym parmezanem. Gastronomiczna klasyka, która zawsze smakuje.

Pizza margherita i jej historia

Smakowita pizza margherita została wymyślona w 1889 roku. Na pomysł jej przygotowania wpadł kucharz Rafael Esposito. Piekarz zrobił ją dla goszczącej w Neapolu królowej Margherity Sabaudzkiej i jej męża Umberto I. Przysmak wziął swoją nazwę od imienia władczyni. Dzisiaj margherita uznawana jest za pierwszą współczesną pizzę.

Idealne ciasto na pizzę

Ciasto to podstawa w przygotowaniu każdej pizzy, także tej najprostszej i zarazem według wielu – najlepszej. Aby wyszło idealne, potrzebna jest odpowiednia mąka. Najlepiej użyć specjalnej mąki do pizzy typu 00. Jeśli nie mamy do takiej dostępu, użyjmy klasycznej mąki luksusowej typu 550. Ciasto należy długo wyrabiać – wpłynie to na jego elastyczność oraz sprawi, że będzie je łatwiej rozciągnąć. Jeśli chcemy zrobić pizzę tradycyjną i idealną, zapomnijmy o użyciu wałka. Ten przyrząd niszczy ciasto, rozgniata powstałe w nim bąbelki powietrza i degraduje jego lekkość. Nie musimy podrzucać pizzy w powietrzu, wystarczy że będziemy ją rozciągać za pomocą dłoni. Minsbud – dystrybutor Kan-Therm Warszawa

Składniki pizzy margherita

Pizza margherita jest odzwierciedleniem włoskiej flagi. Poszczególne składniki tego przysmaku reprezentują kolory flagi Italii. Bazylia to zieleń, mozzarella oznacza biel, a sos pomidorowy symbolizuje czerwień. Minimalizm jest kluczem do sukcesu w przygotowaniu margherity. Nadmiar składników nie polepszy smaku tej pizzy. Co jeszcze jest ważne? Jakość produktów. Dobra – najlepiej włoska mozzarella; świeża bazylia i sos przygotowany na bazie pomidorów pelati to niemal wszystko, czego potrzeba nam do zrobienia idealnej pizzy margherita. Według niektórych źródeł tradycyjna pizza margherita powinna zawierać jeszcze jeden składnik – starty twardy parmezan. Dodatek tego sera sprawia, że danie zyskuje charakterność i posiada najlepszy z możliwych smaków – umami.

Najlepszy sos na pizzę margherita

Przecier pomidorowy lepiej schować do kuchennej szafki i użyć dopiero w awaryjnej sytuacji. Prawdziwa pizza margherita potrzebuje sosu przygotowanego na bazie świeżych letnich pomidorów, dobrej jakości pomidorów z puszki lub pasaty pomidorowej. Sos powinien dobrze odparować, by zyskać na gęstości. Zbyt rzadki sprawi, że pizza margherita niepotrzebnie nasiąknie.

Na czym piec pizzę?

Jeśli często robimy pizzę, warto zainwestować w kamień do pieczenia. Alternatywą dla niego jest żaroodporna patelnia. Pizza piecze się na niej około 7 minut. Pamiętajmy, że zarówno kamień, jak i patelnię trzeba włożyć do piekarnika wcześniej i nagrzewać razem z nim.